Program kształtowania wartości poprzez aktywne przeżywanie Adwentu.
Celem programu jest wprowadzenie dzieci w świat wartości. Rozwijająca się kultura przyjemności powoduje że, dzieci nie zawsze potrafią dokonać właściwych wyborów, dlatego potrzebne są rozmowy z nimi, życzliwe podpowiedzi, niekiedy nakierowanie na odpowiedni system wartości, aby wybierały dobro zamiast zła. W późniejszym czasie dzieci z dobrze rozwiniętym systemem wartości mają większe szanse na to, by wieść szczęśliwe i mądre życie oraz by wypracować takie nawyki umysłu, które zapewnią im w dorosłości sukces w życiu osobistym i w pracy.
Jak przekazywać wartości? Przekazanie wartości powinno odbywać się w rodzinnej, pełnej miłości atmosferze. Wychowanie w tym duchu przyniesie najwięcej korzyści. Dzieci rodząc się nie ma zakodowanego regulaminu, który uczy go moralnego postępowania. To rodzice są pierwszymi, którzy przekazują im wzorce zachowań w różnych sytuacjach życiowych. Mama i tata tłumaczą dziecku, które zachowania ich zdaniem są dobre, a które złe i dlaczego. Jak należy postępować, żeby nie krzywdzić innych i siebie samego.
Ale najważniejszym sposobem trwałego przekazania dzieciom wartości jest własny przykład. Dziecko uczy się przede wszystkim przez naśladowanie. Obserwuje postępowanie rodziców, słucha co mówią, patrzy jak reagują. Dzieci przejmują hierarchię wartości od rodziców, którzy są dla nich najważniejszym przykładem. Wartości wynosimy przede wszystkim z domu,
a przedszkole jest miejscem, które powinno wspierać rodziców przy ich wprowadzaniu. Należy nauczyć dzieci jak być przyzwoitym człowiekiem, jak budować dobre relacje
z rówieśnikami i jak dokonywać właściwych wyborów. Najbardziej do dzieci przemawiają zachowania oraz postawy rodziców i nauczycieli, czyli ich system wartości.
W naszym salezjańskim przedszkolu poza wartościami uniwersalnymi pragniemy kształtować również wartości chrześcijańskie o czym mówi nam św. Jan Bosko, dla którego wychowanie ma zmierzać do kształtowania „uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan” czyli osób twórczych, aktywnych i odpowiedzialnych, świadomych swej godności, otwartych na ludzi i na Boga. Wychowanie chrześcijańskie opiera się na zasadach religii chrześcijańskiej
i przygotowuje do życia według Ewangelii. W okresie adwentu przygotowujemy się na przyjście Jezusa, który jest dla chrześcijan wzorem i celem wychowania.
Realizacja programu
Program rozpocznie się (29.11) od nowenny do Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, która dla Rodziny salezjańskiej jest bardzo ważna. W tradycji salezjańskiej Maryja Niepokalana zajmuje wyjątkowe miejsce. Właśnie 8 grudnia 1841 roku ks. Bosko spotyka w zakrystii turyńskiego Kościoła młodego Bartłomieja Garelli, z którym nawiązuje pierwszy kontakt i rozpoczyna lekcję katechizmu. Ten moment jest uważany w Zgromadzeniu Salezjańskim za początek działalności młodzieżowej. Po drugie, ks. Bosko często uświadamiał chłopcom w oratorium, że w tym dniu niebo jest otwarte na głosy naszych modlitw.
Stąd też istnieje zwyczaj pisania listów do Maryi Niepokalanej, w których przedstawiane są Jej nasze prośby i podziękowania, a następnie uroczyście wśród modlitw i pieśni maryjnych pali się je w ognisku.
Przedszkolaki nie potrafią jeszcze pisać więc odwrócimy sytuację i to Matka Boża będzie wysyłać dzieciom listy – „podarki z nieba”, dzięki którym dzieci przygotują się na przyjście Pana Jezusa. Nie będą to zwykłe prezenty, ale prezenty, dzięki którym staniemy się tak jak właśnie chciał św. Jan Bosko uczciwymi obywatelami i dobrymi chrześcijanami. Codziennie przez 17 dni roboczych otwierać będziemy jeden prezent, w którym znajdować się będą „dobre słowa” i zadania do wykonania. Realizacja zadań przybliż dzieciom wartości ukryte w tych dobrych słowach.